GMAT NEDİR?

GMAT (Graduate Management Admissions Test), dünyanın önde gelen yüksek lisans ve doktora programlarının işletme ve yönetim bölümlerine başvuracak öğrencilerin girmesi gereken bir sınavdır. Bilgisayar ortamında gerçekleştirilen GMAT sınavında çoktan seçmeli sorular, öğrencinin verdiği cevaplara ve dolayısıyla öğrencinin seviyesine uyum sağlar.

GMAT sınav içeriğinde kompozisyon (Analytical Writing Assessment), sayısal (Quantitative), sözel (Verbal) ve muhakeme (Integrated Reasoning) olmak üzere toplam dört bölüm bulunmaktadır.

GMAT SINAVINA NASIL BAŞVURULUR?

GMAT sınavına başvuru posta, faks veya internet üzerinden yapılabilmektedir. İnternet üzerinden GMAT sınavına başvurular www.mba.com sitesi üzerinden yapılmaktadır. Üyelik sistemiyle çalışan sitede, sınav başvurusu için adaylar kişisel bilgilerini girerek sınav tarihini ve yerini belirleyebilirler. Önemli bir nokta olarak, adayların kayıt esnasında belirtmiş oldukları kişisel bilgileri ile sınav günü yanlarında bulunan kimlik bilgilerinin aynı olması gerekmektedir. GMAT sınavına girecek adaylara sınava girmeyi düşündükleri tarihten en az 3 ay önce rezervasyonlarını yapmaları tavsiye edilmektedir. Çünkü, özellikle hafta sonu için GMAT sınavına yoğun bir talep bulunmaktadır.

GMAT SINAVI İÇİN İNGİLİZCE SEVİYESİ HANGİ DÜZEYDE OLMALIDIR?

GMAT Sınavına girecek öğrencilerin en az upper-intermediate seviyesinde olması beklenir. Ancak intermediate seviyesinde olan kişilerinde sınava girebilirler. English Council, GMAT kursu ile öğrencilerin yeterli seviyeye ulaşması konusunda en büyük destekçi konumundadır.

GMAT SINAV SÜRESİ NE KADARDIR?

GMAT Sınav süresi 3 saat 30 dakikadır. Ancak aralarda verilen molalar ile birlikte bazen sınav süresi 4 saate yaklaşabilmektedir.

GMAT SINAVI SONUCU HANGİ KURUMLARDA KABUL EDİLİR?

GMAT Sınav Sonuç belgesi Amerika ve Kanada’da yer alan ve içerisinde yüksek lisans ve doktora programı olan okullar tarafından kabul edilir. Bununla birlikte bazı özel kurumlarda ingilizce dil seviyenizi gösteren GMAT sınav belgesi isteyebilir.

GMAT SINAVI SONUCU GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADARDIR?

GMAT Sınav Sonucu 5 yıl boyunca geçerlidir. Öğrenciler bu zaman aralığında üniversitelere ya da özel kurumlara başvuru yapabilir.

GMAT SINAV ÜCRETİ NE KADAR?

GMAT Sınav ücreti tüm dünyada 250 dolar olarak belirlenmiştir. Yani, GMAT sınav ücreti güncel kur durumuna göre farklılık gösterebilir.

GMAT SINAV PROGRAMI NASIL YAPILIR?

GMAT sınavı Sayısal ve Sözel İngilizce bölümlerinden oluşur. English Council olarak GMAT sınavının İngilizce/Sözel bölümünde hedef puanınıza ulaşabilmeniz için size özel birebir eğitim sunuyoruz. Kişiye özel paket programlarımıza hedef puanınız ve seviyeniz dikkate alınarak karar verilir. GMAT verbal ve analitik yazma sınavına katılacak adayların istenilen minimum puan barajına ulaşmaları için C1+ yani advanced dil seviyesinde hakimiyet sergilemeleri, ve sonrasında sınav eğitimi almaları gerekmektedir. C1+ seviyesini tamamlayan öğrencilerimiz ise sınav programında aşağıdaki başlıklarda eğitim alıp, deneme sınavlarına katılırlar.

GMAT VERBAL TEST 4 ANA SORU TİPİNDEN OLUŞUR.

  • Cümle Düzeltme / Sentence Correction
  • Eleştirel Akıl Yürütme / Critical Reasoning
  • Okuma Metinleri / Reading Comprehension
  • Analitik Yazma Becerisi / Essay Yazımı

GMAT KURSU ÜCRETİ

GMAT Kursu fiyatları hakkında bilgi almak ve güncel kampanyalarımızdan yararlanmak için hemen arayabilirsiniz. English Council, Avrupa Yakasında Bakırköy, Anadolu Yakasında ise Kadıköy Şubesi ile öğrencilerine en kaliteli imkanları sunmayı hedeflemektedir. Siz de bilimsel ve modern yöntemler ile GMAT, GRE sınavı gibi sınavlara hazırlanabilir ve hayallerine bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Önceki

PTE Kursu

Sonraki

GRE Kursu

Online Bilgi Talep Formu

3. Kişi ve kurumlarla paylaşılmamak kaydıyla, üyelik sözleşmesini kabul ediyor ve yukarıda belirttiğim iletişim kanallarından bana ulaşılmasına izin veriyorum. Kurumunuzdan tarafıma yapılacak reklam, promosyon ve çeşitli kampanyalar dahil olmak üzere her türlü bilgilendirme amacıyla kullanılmasına muvafakat ettiğimi bildiririm.