GRE Sınavı Nedir?

GRE (Graduate Record Examination) , yurtdışındaki üniversitelerde sosyal bilimler ve mühendislik alanlarında yüksek lisans ya da doktora yapmak isteyenlerin girmesi gereken bir sınavdır.

GRE Sınavına Nasıl Girilir?

Sınava bilgisayar destekli (Computer- based Test) ya da yazılı olarak (Paper-based) girilebilir. Dil seviyenizin ise en az pre-intermediate ve üstü olması beklenir.

GRE Sınavına Nasıl Başvurulur?

GRE İngilizce Sınavı Başvuruları telefon veya posta vasıtasıyla yapılabilse de en yaygın başvuru şekli internet (www.ets.org/gre) üzerinden yapılmaktadır. Üyelik sistemiyle çalışan web sitesinde, sınav başvurusu için adaylar kişisel bilgilerini girerek sınav tarihini ve yerini belirleyebilirler. GRE sınavına girecek adaylara sınava girmeyi düşündükleri tarihten en az 3 ay önce rezervasyonlarını yaptırmaları tavsiye edilmektedir. Özellikle hafta sonu için GRE sınavına yoğun bir talep bulunmaktadır.

GRE Sınav Tarihleri Ne Zaman?

GRE General Test (Computer-Based) sınavı için ets.org sitesine bakarak mevcut rezervasyon durumuna göre sınav tarihinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. GRE General Testine haftanın her günü girilebilmektedir.


GRE Kursu

GRE Subject Test (Paper-Based) sınavı ise bir yıl içerisinde sadece Eylül, Ekim ve Nisan ayları olmak üzere üç defa olmaktadır.

GRE Sınavı Ücreti ve Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

GRE Sınav Ücreti Subject Testi için dünya genelinde 150 dolardır. Bu nedenle mevcut döviz kuru oranlarına göre Türk Lirası karşılığı hesaplanır. GRE Subject Testinin geçerlilik süresi sınava girilen günden sonraki beş senedir. İş hayatına atıldığınızda,ingilizce seviyenizi İş ingilizcesi için gerekli altyapı da bu kazanmış olursunuz.

GRE General Testi’ nin dünya genelindeki başvuru ücreti 185 dolar iken geçerlilik süresi de Subject Test’te olduğu gibi beş senedir.

Ancak bazı eğitim kurumları GRE Sınavı skor geçerliliği süresine 2 yıl sınırı uygularlar.

GRE Sınavına Kaç Kez Girilebilir?

Adaylar, bilgisayar tabanlı sınava bir yıl içinde maksimum 5 defa girilebilir ve 2 sınav arasında en az 1 ay süre olması gerekir. Paper based tabanlı sınava ise her yılın Ekim, Kasım ve Nisan aylarında yapılır.

GRE Sınavı için İngilizce Seviyesi Hangi Düzeyde Olmalıdır?

GRE sınavına hazırlanmak isteyen adayların upper intermediate veya daha üstü düzeyde ingilizce seviyesinde olması tavsiye edilir. GRE sınav için adaylar English Council’ın eğitim teknikleri ile bilgi düzeylerini arttırabilir ve istedikleri başarıyla ulaşmak için ilk adımı atabilirler.


GRE Sınavı

GRE Sınav Porgramı English Council’da Nasıl Yapılır?

GRE sınavı Sayısal ve Sözel (İngilizce) bölümlerinden oluşur. English Council olarak, GRE sınavının İngilizce / Sözel bölümünde hedef puanınıza ulaşabilmeniz için size özel birebir eğitim sunuyoruz. Kişiye özel paket programlarımıza hedef puanınız ve seviyeniz dikkate alınarak karar verilir. GRE verbal ve analitik yazma sınavına katılacak adayların istenilen minimum puan barajına ulaşmaları için C1+ seviyesinde dil hakimiyeti sergilemeleri, ve sonrasında sınav eğitimi almaları gerekmektedir. Advanced seviyesini tamamlayan öğrencilerimiz ise sınav programında aşağıdaki başlıklarda eğitim alıp, deneme sınavlarına katılırlar.

GRE verbal test 4 ana soru tipinden oluşur.

- Sentence Equivalence / Kelime soruları

- Text Completion/ Cümle Tamamlama(Kelime/cümle)

- Reading Comprehension / Okuma Metinleri

- Writing / 1- Analze an Issue (30 mnts)

- Analyze an Argument (30 mnts)

Diğer Akademik İngilizce Kursları

Online Bilgi Talep Formu

Lütfen bilgi almak istediğiniz program ve şubemizi seçin.

Hemen Sizi Arayalım


English For Life