PTE Nedir?

PTE (Pearson Test of English Academic) bilgisayar tabanlı uluslararası akademik İngilizce sınavıdır. Kısacası PTE Sınavı, YDS sınavı, IELTS sınavı ve TOELF sınavı gibi sınavlara bir alternatif olarak da görülebilir.


PTE Sınavı Kaç Bölümden Oluşur?

PTE Sınavı okuma, dinleme, konuşma ve yazma olarak 4 bölümden oluşur. Böylece adayların tüm dil becerileri bu yöntemler ile test edilir.

PTE Sınavı için İngilizceniz Hangi Seviyede Olmalı?

PTE Sınavına girecek öğrencilerin en az upper-intermediate seviyesinde olması gerekir. English Council, PTE kursu ile öğrencilerin yeterli seviyeye ulaşması konusunda en büyük destekçi konumundadır. English Council’ın PTE Kursu içeriğini aşağıda bulabilirsiniz.

English Council PTE kursu İçeriği Nasıl?

1) Tüm İngilizce programlarımız Uluslararası Dil Sınavlarında başarılı olmanızı sağlayacak becerileri geliştirmeniz üzerine planlanmıştır.

2) GSE standartlarında eğitim verdiğimiz için seviyenizi dört beceride de ayrı ayrı değerlendiriyor ve geliştiriyoruz.

3) PTE sınavında uzman öğretim kadrosuyla çalışıyoruz.

4) Self Study (Bireysel Çalışma) saatleri ile zaman sınırınız olmadan, dilediğiniz kadar ek kaynaklardan yararlanma ve bireysel eksiklerinizi telafi etme fırsatı sunuyoruz.

5) Deneme sınavları sayesinde sınav tecrübenizi geliştirmenizi sağlıyoruz.

6) PTE (Pearson Test of English) sınavı ile bire bir uyumlu GSE kriterleri sayesinde sınav sistemi ile doğru orantılı eğitim imkanı sunuyoruz.

PTE Sınavı ÖSYM Tarafından Kabul Ediliyor Mu?

ÖSYM Tarafından geçerliliği Kabul edilen PTE Academic (Pearson Test of English), dinleme, okuma, konuşma ve yazma olmak üzere dört temel dil becerisinin değerlendirildiği bilgisayar tabanlı güvenli bir İngilizce dil sınavıdır.

- Yüksek lisans ve doktora başvurularınızda

- YDS (Yabancı Dil Sınavı) Yerine

- TOEFL yerine

- Hazırlık Atlama, muhafiyet sınavları yerine

- Yurt Dışı akademik eğitim hedefleri için IELTS, TOEFL yerine kullanabilirsiniz.

PTE Akademik Bir Sınav Mıdır? Akademisyen Olunur Mu?

ÖSYM tarafından geçerliliği kabul edilen PTE sınavı ile üniversitelerin akademik kadrolarına başvuru yapılabilir. Kısacası PTE Akademik bir sınav olma özelliğini taşımaktadır.

PTE Sınav Örneği

Sınav süresi

Sınav, tek oturumdan oluşan yaklaşık üç̧ saatlik bir sürede tamamlanır. Her bir ekranda o anki bölüm için ne kadar süreniz kaldığını gösteren bir sayaç vardır. Diğer katılımcıların da olduğu bir sınav salonundaysanız, güvenlik dolayısıyla her birinize farklı bir sınav versiyonu verilecektir. Diğer katılımcılar sizden daha hızlı ya da yavaş ilerliyorlarsa endişelenmeyiniz. Kendi ekranınıza ve ne kadar sürenizin kaldığına odaklanınız.

PTE Kursu

Molalar

Sınavın 2. kısmından (Reading) sonra kısa bir mola verme hakkına sahip olacaksınız. Talimatlar uygun zamanda ekranınızda belirecektir. Mola vermek için, ekrandaki talimatları takip ediniz. Molanın süresi 10 dakikadır, bu süreye sisteme girişiniz ve masanıza dönüşünüzü kapsayan zaman da dahildir. İzin verilen 10 dakikayı aşarsanız, aştığınız kadar süre sınavınızın bir sonraki bölümünden düşülecektir. Mola vermek istemiyorsanız, mola süresi sınav sürenize eklenmeyecektir.

Cevapları Kontrol Etme

Sorunuzu yanıtlayıp Next (N) butonuna tıkladıktan sonra, önceki sorulara dönüp cevabınızı değiştiremezsiniz. Sınav sonunda cevaplarınızı kontrol edemezsiniz

Dinleme Soruları

Bazı sorular İngilizce anlama yeterliliğinizi ölçer. Sınavda İngiliz, Amerikan ve Avustralya İngilizcesi gibi çeşitli aksanlar kullanılmaktadır. Ses ve video dosyalarını sadece bir kere dinleyebileceksiniz; her bir dosyada sesi istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Sınavda ses/video dosyalarını tekrar oynatamayacaksınız.

Konuşma Soruları

Bazı sorular İngilizce konuşma yeterliliğinizi ölçer. Mikrofona konuşup cevabınızı kaydetmeniz istenecektir. Cevaplarınızı tekrar kaydedemezsiniz. Uyarı tonunu duyduktan sonra üç saniye içinde cevap vermezseniz, cevabınız kaydedilmeyecek ve bir sonraki soruya geçmek zorunda kalacaksınız.

Yazma Soruları

Bazı sorular İngilizce yazma yeterliliğinizi ölçer. Cevaplarınızı İngiliz ya da Amerikan İngilizcesi gibi yaygın imla kurallarından herhangi birini kullanarak yazabilirsiniz. Her soruya belirli bir süre içinde cevap vermeye başlamalısınız. Eğer bu süre içinde cevap vermezseniz, bir sonraki soruya geçmek zorunda kalırsınız.

PTE Sınav Ücreti Ne Kadar?

PTE Sınav ücreti 880 Tl olarak belirlenmiştir. Ancak sınava kaydınızı 48 saatten daha az bir süre içinde yaparsanız kayıt fiyatı 1100 Tl’ye çıkmaktadır.

PTE Sınav Tarihleri

PTE Sınavının tarihleri 30 Eylül’e kadar ki döneme kadar belirlenmiştir. Buna göre PTE Sınavı, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarının her günü yapılacaktır.

PTE Kursu Fiyatları Ne Kadar?

PTE Kursu fiyatları hakkında bilgi almak ve güncel kampanyalarımızdan yararlanmak için hemen arayabilirsiniz. English Council, Avrupa Yakasında Bakırköy, Anadolu Yakasında ise Kadıköy Şubeleri ile öğrencilerine en kaliteli imkanlar eşliğinde PTE Kursu alabilir ve hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Siz de bilimsel ve modern yöntemler ile PTE, YDS, IELTS sınavı gibi sınavlara hazırlanabilir ve hayallerine bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Tüm bunların dışında genel ingilizce kursları ile mevcut dil seviyenizi geliştirebilirsiniz.

Diğer Akademik İngilizce Kursları

Online Bilgi Talep Formu

Lütfen bilgi almak istediğiniz program ve şubemizi seçin.

Hemen Sizi Arayalım


English For Life