PROFICIENCY SINAVI NEDİR?

Proficiency sınavı, üniversitelerin hazırlık atlama, yeterlilik sınavı olarak bilinir. Bu bağlamda her üniversite kendi belirlediği ölçütler doğrultusunda kendi sınavlarını hazırlar.

PROFICIENCY SINAVI KAÇ BÖLÜMDEN OLUŞUR?

Proficiency Sınavı genellikle gramer, okuma, yazma, dinleme ya da yazma gibi bölümlerden oluşur. Bu bölümler üniversitelerin tamamen insiyatiflerine kalmış olsa da genellikle sınav 4 bölümü aşmaz.

PROFICIENCY SINAVINA KİMLERİN GİRMESİ GEREKİR?

Üniversitelerin hazırlık sınıfı olan bir bölümünü kazandıysanız ya da hali hazırda hazırlık sınıfında okuyorsanız Proficiency (yeterlilik) sınavına girmeniz ve başarılı olmanız gereklidir. Üniversiteye giriş yaptıktan sonra hazırlık okumadan doğrudan bölüme başlamak için Proficiency Sınavına girmeniz şarttır.

PROFICIENCY SINAVI YERİNE BAŞKA BİR SINAV DENK GÖSTERİLEBİLİR Mİ?

Proficiency Sınavı yerine geçerliliği olan IELTS / TOELF gibi sınavlardan aldığınız puanları da yeterlilik skoru olarak sunabilirsiniz.

PROFICIENCY KURSU İLE BAŞARI SAĞLAYABİLİR MİYİM?

Öğrencilerimizin, her üniversitenin düzenlediği farklı sınav içeriklerine göre gerekli çalışmaları yapmış ve bu sayede bu sınavda başarılı olmaları, lisans eğitimlerine sorunsuz bir şekilde başlamalarına olanak sağlar.

PROFICIENCY KURSUNA KATILABİLMENİZ İÇİN İNGİLİZCE SEVİYENİZİN NE OLMASI GEREKİR?

GSE 46-58 (B1+/Intermediate) seviyesindeyseniz ya da English Council Genel İngilizce programlarımızla bu seviyeye ulaştığınızda, English Council Proficiency Kursuna katılabilir, üniversitenizin uyguladığı Proficiency sınavına uygun grup programımız ya da İngilizce Özel Ders seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

Eğer şu anki İngilizce seviye durumunuz, English Council Proficiency Kursuna katılabilmeniz için yeterli değilse, öncelikle English Council’ın Genel Amaçlı İngilizce Programları ile bu seviyeye gelmenizi sağlıyoruz. Proficiency sınavı dört dil becerisini ölçen bir sınavdır. Bu nedenle dilin dört alanının da eş zamanlı olarak hedef puanınıza göre geliştirilmesi için yapılan çalışmaları içermelidir.

English Council’ın tüm İngilizce eğitim programları Uluslararası Dil Sınavlarında başarılı olmanızı sağlayacak becerileri geliştirmeniz üzerine planlanmıştır. Genel Amaçlı İngilizce Programlarımızın, dilin dört becerisini de geliştirmeyi hedeflemesi bu konuda işimizi çok kolaylaştırmakta ve hedefinize ulaşmakta gerekli tüm ihtiyaçlarınızı karşılamaktadır.

NEDEN  PROFICIENCY KURSUNA GİTMELİSİNİZ?

Proficiency Kursuna başlamadan önce İngilizce seviyenizin en doğru şekilde belirlenebilmesi için eğitim danışmanlarımız tarafından seviye tespit sınavına alınırsınız.

Proficiency sınavında başarılı olabilmek için; gireceğiniz sınav içeriğine birebir uyumlu, Listening, Reading, Writing, Speaking çalışmaları yapmalı, bu çalışmaları da yeterli sayıda gerçek zamanlı deneme sınavlarına girerek sınav tecrübenizi arttırmanız gerekir.

PROFICIENCY KURSUNUN AVANTAJLI

5000 Akademik Kelime çalışması yapabilirsiniz. Okuma-Yazma-Dinleme ve Konuşma Bölümlerinde Üniversitenizin sınav içeriği ile birebir hazırlanmış sorularla hazırlanabilirsiniz. Beceri çalışmalarınızı üniversitenizle formatta yapabilirsiniz.

ÖĞRENCİLERİMİZİ HANGİ ÜNİVERSİTELERİN PROFICIENCY SINAVINA HAZIRLIYORUZ?

 • Sabancı Üniversitesi Hazırlık Okulu
 • Maltepe Üniversitesi Hazırlık Okulu
 • Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Hazırlık Okulu
 • Piri Reis Üniversitesi Hazırlık Okulu
 • Şehir Üniversitesi Hazırlık Okulu
 • Yeditepe Üniversitesi Hazırlık Okulu
 • Doğuş Üniversitesi Hazırlık Okulu
 • Üsküdar Üniversitesi Hazırlık Okulu
 • Özyeğin Üniversitesi Hazırlık Okulu
 • Ortadoğu Teknik Üniversitesi
 • Medeniyet Üniversitesi Hazırlık Okulu
 • Marmara Üniversitesi Hazırlık Okulu
 • İstanbul Üniversitesi Hazırlık Okulu
 • İstanbul Teknik Üniversitesi
 • Yıldız Teknik Üniversitesi
 • Bahçeşehir Üniversitesi Hazırlık Okulu
 • Bilgi Üniversitesi Hazırlık Okulu
 • Boğaziçi Üniversitesi Hazırlık Okulu
 • Koç Üniversitesi Hazırlık Okulu
 • Okan Üniversitesi Hazırlık Okulu

PROFICIENCY KURSU ÜCRETİ NE KADAR?

Her kaliteli ürün ve hizmette olduğu gibi kaliteli bir Proficiency eğitiminin de pahalı olacağını ve bütçenizi aşabileceğini düşünüyorsanız, henüz English Council’ın eğitimde kaliteden ödün vermeden her bütçeye uygun fiyat ve ödeme koşulları sunan kampanyaları ile tanışmamışsınız demektir.

En iyi (Proficiency/Yeterlik) Üniversite Hazırlık Atlama kursu fiyatları, ücret indirimleri ve kampanyalarımız hakkında detaylı bilgi almak için İstanbul Avrupa Yakasında Bakırköy şubemizi, Anadolu yakasında Kadıköy şubemizi telefonla arayabilir ya da bilgi talep formu doldurabilirsiniz. Her tür bilgi talebiniz tarafımızdan en kısa sürede cevaplanacaktır.

İngilizce eğitiminizde ihtiyacınız olan destek ve kaliteyle tanışmak için hemen şimdi arayın!

Önceki

TOEIC Kursu

Sonraki

SAT Kursu

Online Bilgi Talep Formu

3. Kişi ve kurumlarla paylaşılmamak kaydıyla, üyelik sözleşmesini kabul ediyor ve yukarıda belirttiğim iletişim kanallarından bana ulaşılmasına izin veriyorum. Kurumunuzdan tarafıma yapılacak reklam, promosyon ve çeşitli kampanyalar dahil olmak üzere her türlü bilgilendirme amacıyla kullanılmasına muvafakat ettiğimi bildiririm.