PTE NEDİR?

PTE (Pearson Test of English Academic) bilgisayar tabanlı uluslararası akademik İngilizce sınavıdır. Kısacası PTE Sınavı, YDS sınavı, IELTS sınavı ve TOEFL sınavı gibi sınavlara bir alternatif olarak da görülebilir.

PTE SINAVI KAÇ BÖLÜMDEN OLUŞUR?

PTE Sınavı okuma, dinleme, konuşma ve yazma olarak 4 bölümden oluşur. Böylece adayların tüm dil becerileri bu yöntemler ile test edilir.

PTE SINAVI İÇİN İNGİLİZCENİZ HANGİ SEVİYEDE OLMALI?

PTE Sınavına girecek öğrencilerin en az upper-intermediate seviyesinde olması gerekir. English Council, PTE kursu ile öğrencilerin yeterli seviyeye ulaşması konusunda en büyük destekçi konumundadır. English Council’ın PTE Kursu içeriğini aşağıda bulabilirsiniz.

ENGLISH COUNCIL PTE KURSU İÇERİĞİ NASIL?

 1. Tüm İngilizce programlarımız Uluslararası Dil Sınavlarında başarılı olmanızı sağlayacak becerileri geliştirmeniz üzerine planlanmıştır.
 2. GSE standartlarında eğitim verdiğimiz için seviyenizi dört beceride de ayrı ayrı değerlendiriyor ve geliştiriyoruz.
 3. PTE sınavında uzman öğretim kadrosuyla çalışıyoruz.
 4. Self Study (Bireysel Çalışma) saatleri ile zaman sınırınız olmadan, dilediğiniz kadar ek kaynaklardan yararlanma ve bireysel eksiklerinizi telafi etme fırsatı sunuyoruz.
 5. Deneme sınavları sayesinde sınav tecrübenizi geliştirmenizi sağlıyoruz.
 6. PTE (Pearson Test of English) sınavı ile bire bir uyumlu GSE kriterleri sayesinde sınav sistemi ile doğru orantılı eğitim imkanı sunuyoruz.

PTE SINAVI ÖSYM TARAFINDAN KABUL EDİLİYOR MU?

ÖSYM Tarafından geçerliliği Kabul edilen PTE Academic (Pearson Test of English), dinleme, okuma, konuşma ve yazma olmak üzere dört temel dil becerisinin değerlendirildiği bilgisayar tabanlı güvenli bir İngilizce dil sınavıdır.

 • Yüksek lisans ve doktora başvurularınızda
 • YDS (Yabancı Dil Sınavı) Yerine
 • TOEFL yerine
 • Hazırlık Atlama, muhafiyet sınavları yerine
 • Yurt Dışı akademik eğitim hedefleri için

IELTS, TOEFL yerine kullanabilirsiniz.

PTE AKADEMİK BİR SINAV MIDIR? AKADEMİSYEN OLUNUR MU?

ÖSYM tarafından geçerliliği kabul edilen PTE sınavı ile üniversitelerin akademik kadrolarına başvuru yapılabilir. Kısacası PTE Akademik bir sınav olma özelliğini taşımaktadır.

PTE SINAV ÖRNEĞİ

PTE SINAV SÜRESİ

Sınav, tek oturumdan oluşan yaklaşık üç̧ saatlik bir sürede tamamlanır. Her bir ekranda o anki bölüm için ne kadar süreniz kaldığını gösteren bir sayaç vardır. Diğer katılımcıların da olduğu bir sınav salonundaysanız, güvenlik dolayısıyla her birinize farklı bir sınav versiyonu verilecektir. Diğer katılımcılar sizden daha hızlı ya da yavaş ilerliyorlarsa endişelenmeyiniz. Kendi ekranınıza ve ne kadar sürenizin kaldığına odaklanınız.

PTE SINAVI MOLALAR

Sınavın 2. kısmından (Reading) sonra kısa bir mola verme hakkına sahip olacaksınız. Talimatlar uygun zamanda ekranınızda belirecektir. Mola vermek için, ekrandaki talimatları takip ediniz. Molanın süresi 10 dakikadır, bu süreye sisteme girişiniz ve masanıza dönüşünüzü kapsayan zaman da dahildir. İzin verilen 10 dakikayı aşarsanız, aştığınız kadar süre sınavınızın bir sonraki bölümünden düşülecektir. Mola vermek istemiyorsanız, mola süresi sınav sürenize eklenmeyecektir.

CEVAPLARI KONTROL ETME

Sorunuzu yanıtlayıp Next (N) butonuna tıkladıktan sonra, önceki sorulara dönüp cevabınızı değiştiremezsiniz. Sınav sonunda cevaplarınızı kontrol edemezsiniz

DİNLEME SORULARI

Bazı sorular İngilizce anlama yeterliliğinizi ölçer. Sınavda İngiliz, Amerikan ve Avustralya İngilizcesi gibi çeşitli aksanlar kullanılmaktadır. Ses ve video dosyalarını sadece bir kere dinleyebileceksiniz; her bir dosyada sesi istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Sınavda ses/video dosyalarını tekrar oynatamayacaksınız.

KONUŞMA SORULARI

Bazı sorular İngilizce konuşma yeterliliğinizi ölçer. Mikrofona konuşup cevabınızı kaydetmeniz istenecektir. Cevaplarınızı tekrar kaydedemezsiniz. Uyarı tonunu duyduktan sonra üç saniye içinde cevap vermezseniz, cevabınız kaydedilmeyecek ve bir sonraki soruya geçmek zorunda kalacaksınız.

YAZMA SORULARI

Bazı sorular İngilizce yazma yeterliliğinizi ölçer. Cevaplarınızı İngiliz ya da Amerikan İngilizcesi gibi yaygın imla kurallarından herhangi birini kullanarak yazabilirsiniz. Her soruya belirli bir süre içinde cevap vermeye başlamalısınız. Eğer bu süre içinde cevap vermezseniz, bir sonraki soruya geçmek zorunda kalırsınız.

PTE SINAV ÜCRETİ NE KADAR?

PTE Sınav ücreti 880 Tl olarak belirlenmiştir. Ancak sınava kaydınızı 48 saatten daha az bir süre içinde yaparsanız kayıt fiyatı 1100 Tl’ye çıkmaktadır.

PTE SINAV TARİHLERİ

PTE Sınavının tarihleri, her yıl değişiklik göstermektedir ancak genellikle sınava kayıt için o yılın 30 Eylül tarihi son dönem oluyor. Sınav ise başvurulan tarihinden sonraki Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında gerçekleştiriliyor.

PTE KURSU ÜCRETİ

PTE Kursu fiyatları hakkında bilgi almak ve güncel kampanyalarımızdan yararlanmak için hemen arayabilirsiniz. English Council, Avrupa Yakasında Bakırköy, Anadolu Yakasında ise Kadıköy Şubeleri ile öğrencilerine en kaliteli imkanlar eşliğinde PTE Kursu alabilir ve hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Siz de bilimsel ve modern yöntemler ile PTE, YDS, IELTS sınavı gibi sınavlara hazırlanabilir ve hayallerine bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Tüm bunların dışında genel ingilizce kursları ile mevcut dil seviyenizi geliştirebilirsiniz.

Önceki

SAT Kursu

Sonraki

GMAT Kursu

Online Bilgi Talep Formu

3. Kişi ve kurumlarla paylaşılmamak kaydıyla, üyelik sözleşmesini kabul ediyor ve yukarıda belirttiğim iletişim kanallarından bana ulaşılmasına izin veriyorum. Kurumunuzdan tarafıma yapılacak reklam, promosyon ve çeşitli kampanyalar dahil olmak üzere her türlü bilgilendirme amacıyla kullanılmasına muvafakat ettiğimi bildiririm.