SAT (SCHOLASTIK APTITUDE TEST) NEDİR?

SAT, Amerika’da Yüksekokul veya Üniversiteye girmek isteyen Amerikan vatandaşları ve uluslararası öğrenciler tarafından kullanılan bir sınav çeşididir. Amerika’da kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan College Board tarafından yapılmaktadır. Ayrıca Türkiye’deki birçok üniversite de yabancı uyruklu öğrencileri kabul etmek için SAT kullanır. Bu özelliği ile SAT puanı Türk üniversitelerinde önemli bir kriter olarak kullanılır.

SAT Kursu desteği veren İngilizce Dil Kursu English Council ile siz de deneyimli eğitmenlerle SAT eğitimi alabilir, ihtiyacınız olan puanı almak için kaliteli bir eğitim görebilirsiniz.

SAT Amerika’da yılda 7 defa, diğer ülkelerde ise 6 defa yapılır. SAT sınav sonuçları 2 yıl geçerliliğini korumakta ve istenirse yenilenmetedir.

SAT SINAVI NELERİ KAPSAR?

SAT, öğrencilerin üniversite öğreniminde önemli ve gerekli olan eleştirel okuma, yazma – kompozisyon ve matematik – geometri konularında bilgi düzeyi ve yorum yeteneğini ölçmeyi hedefler. SAT, öğrencilerin üniversite eğitimlerinde akademik başarıya ulaşmada gereksinim duyacakları ve orta öğretimde öğrenmiş oldukları düşünme becerilerini ölçer, puanlar.

SAT SINAVINA KİMLER GİREBİLİR?

Lise son sınıf öğrencileri ve üniversite eğitimine devam etmek isteyen lise mezunları SAT sınavına girerler. Bu test, öğrencilerin orta öğrenim boyunca edindikleri bilgi, becerileri ve ingilizce dil seviyelerini hangi düzeyde kullanabildiklerini gösterir. SAT aynı zamanda öğrencilerin düşünce ve problemleri çözme biçimlerini ve problemler arasında nasıl bağ kurduklarını da değerlendirir.

SAT SINAVI NASIL YAPILIR?

Scholastic Aptitude Test SAT 1 (Reasoning Test) ve SAT 2 (Subject Test) olarak iki ayrı sınavdan oluşur.

SAT 1 Reasoning Test; öğrencilerin sayısal ve sözel yeteneğini ölçen, çoktan seçmeli bir testtir ve 3 saat 45 dakika sürer. SAT 1, Mathematics (Matematik – Geometri), Critical Reading (İngilizce eleştirel okuma) ve Writing (Kompozisyon) olmak üzere 3 bölümden oluşur. Her testin skoru 200 ile 800 arasında değişir ve toplam 600 – 2400 arası puan alınabilir.

SAT 2 Subject Test; ise çoktan seçmeli 1 saatlik bir sınavdır. Bu test öğrencilerin özel bir akademik konu üzerindeki bilgisini ölçer. Test skoru 200 ile 800 arasında değişir. SAT- 2 Subject Test başlıca konuları; İngilizce, Tarih, Matematik, Biyoloji, Kimya, Fizik, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Latince, Japonca ve Çince’dir.

TÜRK ÖĞRENCİLER VE SAT SINAV GEREKLİLİĞİ

SAT; Amerika’da üniversite okumak isteyen her Amerikalı öğrencinin girmek zorunda olduğu, ancak her yabancı öğrencinin Amerika’da üniversiteye gidebilmek için mutlaka girmek zorunda olmadığı bir sınavdır. Bununla birlikte, prestijli bir üniversiteye gitmek isteyen veya akademik ya da spor bursu almayı hedefleyen her uluslararası öğrencinin de girmek zorunda olduğu bir sınavdır.

Ana dili İngilizce olmayan dünyanın birçok farklı ülkesinde lise eğitimini tamamlamış öğrenciler gibi Türk öğrenciler de bu üç bölümden en çok Critical Reading adı verilen okuduğunu anlama bölümünde sorun yaşamaktadırlar.

Türk öğrenciler matematik bölümünde ise Critical Reading bölümünün tam aksine, sınava giren Amerikalı yaşıtlarına oranla çok daha yüksek başarı sergilemektedirler. Bu durumun ana sebebi ise Türk Eğitim Sisteminde lise seviyesinde verilen matematik eğitiminin hem işlenen konular hem de işleniş yoğunluğu yönlerinden Amerikan Lise Eğitim Sistemine oranla çok daha kapsamlı ve ağır olmasıdır.

SAT SINAVI PUAN SİSTEMİ

Her bölümü 800 üzerinden derecelendirilen SAT sınavı toplam 1600 puan üzerinden derecelendirilmektedir.

İSTANBUL SAT EĞİTİMİ

İngilizce/Sözel ve Sayısal bölümlerinde hedef puanınıza ulaşabilmeniz için seviyenize göre birebir eğitim veriyoruz” SAT verbal ve analitik yazma sınavında istediğiniz minimum puan barajına ulaşabilmeniz için C1+ seviyesinde dil hakimiyetine sahip olmanız ve sonrasında sınav eğitimi almanız gerekmektedir. C1+ seviyesini tamamladığınızda sınav programımızda aşağıdaki başlıklarda eğitim alıp, deneme sınavlarına katılırsınız.

SAT KURSU FİYATLARI

SAT Kursu Fiyatları almak için Kadıköy English Council ya da Bakırköy English Council şubelerini arayabilir ya da form doldurabilirsiniz. İndirimli SAT kampanyalarımızdan faydalanarak avantajlı fiyatlara sahip olabilirsiniz.

Ek olarak İngilizce seviyenizi öğrenmek için İngilizce Seviye Testimizi çözebilirsiniz

Sonraki

PTE Kursu

Online Bilgi Talep Formu

3. Kişi ve kurumlarla paylaşılmamak kaydıyla, üyelik sözleşmesini kabul ediyor ve yukarıda belirttiğim iletişim kanallarından bana ulaşılmasına izin veriyorum. Kurumunuzdan tarafıma yapılacak reklam, promosyon ve çeşitli kampanyalar dahil olmak üzere her türlü bilgilendirme amacıyla kullanılmasına muvafakat ettiğimi bildiririm.