YDS NEDİR?

YDS (Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı), Türkiye’de yüksek lisans, doktora yapmak, yabancı dil bilmeyi gerektiren bir bölümde devlet memuru olmak, bankalarda çalışıp dil tazminatı almak, üniversitelerde okutman ve öğretim görevlisi olmak için kişilerin girip, başarılı olması gereken bir sınavdır. Kısacası YDS, IELTS ya da TOELF gibi akademik bir sınav olma özelliğini taşır. Bununla birlikte YDS kursu eğitimi sonrası diğer Akademik İngilizce Kursları içinde başarılı olmanız beklenir.

YDS İLE E-YDS ARASINDA BİR FARK MI?

ÖSYM tarafından düzenlenen YDS ile e-YDS arasında herhangi bir fark yoktur. YDS sınavı klasik yöntemler ile yapılarken e-YDS bilgisayar üzerinden yapılıyor. Ancak tüm konularda YDS, e-YDS konu anlamında tamamen aynıdır.

YDS SINAVINA KİMLER GİREBİLİR?

YDS sınavına, kamu personelleri, yüksek lisans adayları, akademisyen olmak isteyenler ya da doktora ve doçent adayları YDS sınavına girebilir. Bununla birlikte KPSS A grubu adayları, KPSS lise ve önlisans adayları ile üniversite 3. ve 4.sınıfta okuyan öğrenciler de girebilir. Bunların dışında ise YDS sınavına sanatta yeterlilik çalışmalarına başvuracak kişiler, tıp ve diş hekimliğinde uzmanlık hedefleyenler ve yurt dışında aldığı yükseköğretim programını bitirip denklik almak isteyenlerde başvuru yapılabilir.

YDS YILDA KAÇ KEZ YAPILIR?

YDS sınavı 2018 yılına kadar yılda 2 kez yapılıyordu. Ancak ÖSYM’nin açıkladığı takvimde artık YDS yılda 3 kez yapılıyor. Buna göre adaylar, YDS sınavına Mart, Eylül ve Aralık aylarında girebilirler.

YDS PUANI KAÇ YIL GEÇERLİDİR?

Akademisyen olmak isteyen ve üniversitelerin akademik kadrolarına başvurmak isteyen adaylar YDS ve e-YDS sınavlarından aldıkları puanlar için belirli bir geçerlilik süresi yoktur. Ancak YDS puanı ile özellikle banka veya diğer kurumsal şirketlerde çalışan ve dil tazminatı için sınava giren adaylar için geçerlilik süresi 5 yıldır.

Bununla birlikte ÖSYM sınav mevzuatı ile geçerlilik süresini kurumlara bırakma yetkisini vermiştir. Buna göre bazı kurumlar süreyi kendileri belirleyebilir.

YDS NE SIKLIKLA BAŞVURU YAPILABİLİR?

YDS sınavına girme konusunda herhangi bir sınır yoktur.

YDS SINAV ÜCRETİ NE KADAR?

YDS Sınav ücretleri ÖSYM tarafından belirlenir. 2019 Mart ayında yapılan YDS için ise ÖSYM başvuru ücretini 120 TL olarak belirlemiştir.

YDS SINAVINA ONLİNE BAŞVURU YAPILABİLİR Mİ?

YDS sınavına online olarak başvuru da yapabilirsiniz. Bunun için ÖSYM’nin sitesini kullanabilirsiniz. Ek olarak yine aynı panel üzerinden ödeme işlemini de gerçekleştirebilirsiniz.

YDS SINAVINA GEÇ BAŞVURU YAPILABİLİR Mİ?

Başvuru süresini kaçıran ancak sınava girmek isteyen adaylar yine başvuru yapabilirler. Ancak geç başvuru yapan adaylar 180 TL ödeme yapmaktadır.

E-YDS ÜCRETLERİ FARKLI MI?

e-YDS, YDS ile içerik olarak birebir aynı olsa bile fiyat konusunda bir farklılık söz konusudur. Buna göre e-YDS sınavına başvurmak isteyen adaylar 240 TL ücret ödemektedir.

YDS VE E-YDS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

YDS sonuçları sınavdan sonraki 2 veya 3 hafta içerisinde açıklanır. Fakat e-YDS sonuçları ise sınav gecesinde açıklanır.

YDS VE E-YDS SINAVINDA KAÇ SORU VARDIR?

Hem YDS hem de e-YDS sınavında adaylara toplam 80 soru sorulmaktadır.

YDS SINAVINA GİRMEK İÇİN YABANCI DİL SEVİYENİZ NE OLMALIDIR?

YDS sınavından başarılı bir sonuç almak için tavsiye edilen dil seviyesi B1 ya da B2 olmalıdır. Yani upper intermediate seviyesinde olması beklenir. Sınava girecek adayların yeterli dil seviyesine ulaşmasına konusunda ise sunduğumuz YDS Kursu bu alandaki en büyük yardımcınız olacak. Bu bağlamda dil seviyenizi geliştirmek için genel ingilizce kurslarımıza bakabilirsiniz.

YDS KURSU GEREKLİ Mİ?

YDS’den başarılı bir sonuç alıp kariyer veya eğitim hedeflerinizi gerçekleştirmek adına YDS Kursu üzerinden sınav odaklı eğitim almanız sizi başarıya taşıyabilir. Buna göre YDS kursumuzda YDS odaklı eğitim alabilir ve istediğiniz puanlara ulaşabilirsiniz.

YDS KURSU FİYATLARI

YDS Kursu fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Kadıköy şubesini ya da Bakırköy şubesini arayabilir ya da form doldurabilirsiniz. Avantajlı YDS Kursu fiyatlarımızdan yararlanmak için hemen arayın.

Önceki

TOEFL Kursu

Online Bilgi Talep Formu

3. Kişi ve kurumlarla paylaşılmamak kaydıyla, üyelik sözleşmesini kabul ediyor ve yukarıda belirttiğim iletişim kanallarından bana ulaşılmasına izin veriyorum. Kurumunuzdan tarafıma yapılacak reklam, promosyon ve çeşitli kampanyalar dahil olmak üzere her türlü bilgilendirme amacıyla kullanılmasına muvafakat ettiğimi bildiririm.