YÖKDİL NEDİR?

YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı), öğrencilerin ve adayların kendi alanlarındaki dil becerilerini ölçmeye yönelik yapılan bir yabancı dil sınavıdır.

YÖKDİL SINAVI KİM TARAFINDAN DÜZENLENİR?

YÖKDİL, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığını koordinasyonunda toplanan Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesinin işbirliği ile düzenlemektedir.

YÖKDİL PUANI NERELERDE KULLANILIR?

Öğretim elemanı kadrolarına başvuru yapmak isteyen, araştırma görevlisi, öğretim görevlisi ya da okutman gibi pozisyonlarda görev almak isteyen kişiler,

  • Yüksek lisans ve doktora başvurusu yapmak isteyen öğrenciler,
  • Doçentlik kadrosu almak isteyen akademik personeller,
  • Yabancı dil eğitimi veren üniversiteler için dil kritlerini tamamlamak isteyen öğrenciler,

YÖKDİL sınav puanlarını kullanabilir.

YÖKDİL PUANI İLE DİL TAZMİNATI BAŞVURUSU YAPILABİLİR Mİ?

Dil tazminatı almak isteyen kişilerin YDS sınavında başarıya ulaşması beklenmektedir. Kısacası, YÖKDİL sınavı sonucu ile dil tazminatı başvurusu yapılamaz. İş İngilizcesi kursu programımız ise bu konudaki en büyük yardımcılarınızdan biri olabilir.

YÖKDİL SINAVINA KİMLER GİREBİLİR?

Türkiye içinde akademik bir kariyer hedefleyen öğrenciler ya da doçent olmak isteyen akademisyenler YÖKDİL sınavına girebilir. Bununla birlikte yüksek lisans ve doktora yapmak isteyen öğrencilerde YÖKDİL sınavına başvuru girebilir.

YÖKDİL YILDA KAÇ KEZ YAPILIR?

YÖKDİL Sınavı Mart ve Eylül aylarında olmak üzere yılda 2 kez yapılır.

YÖKDİL PUANI KAÇ YIL GEÇERLİDİR?

YÖKDİL puanı ile yüksek lisans ve doktora programlarına başvuracak kişiler için sınavın geçerlilik süresi 5 yıldır. Ancak öğretim üyeleri ve doçentlik için YÖKDİL sınav puanının bir zaman sınırlaması yoktur.

YÖKDİL SINAVINA YILDA KAÇ KERE GİRİLEBİLİR?

YÖKDİL Sınavına girme konusunda adaylara herhangi bir sınırlama getirilmemiştir. Yıl içerisinde yapılan tüm yökdil sınavlarına adaylar başvuru yapıp, girebilir.

YÖKDİL SINAV ÜCRETİ NE KADAR?

YÖKDİL sınav ücreti her sınavda farklılık gösterebilir. 2019 yılının Mart ayında yapılan son YÖKDİL sınavında ise giriş ücreti 100 TL olarak belirlenmiştir.

YÖKDİL TUS VE DUS İÇİN GEÇERLİ Mİ?

Tıpta ve diş hekimliğinde uzmanlaşmak isteyen kişiler başvurularında YÖKDİL sınavından aldıkları puanları kullanabilirler. YÖKDİL puanı bu programlar içinde geçerlidir.

YÖKDİL SINAV SONUÇLARI NEREDEN ÖĞRENİLEBİLİR?

YÖKDİL sınav sonuçlar yokdil.gov.tr adresinden açıklanmaktadır.

YÖKDİL SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

YÖKDİL sınav sonuçları sınavdan sonraki 2-3 hafta içerisinde açıklanmaktadır.

YÖKDİL Kursu İstanbul

YÖKDİL SINAVINDA ALAN AYRIMI VAR MI?

YÖKDİL için 3 farklı alan ayrımı vardır. Buna göre;

  • Fen ve Mühendislik
  • Sosyal ve Beşeri Bilimler
  • Sağlık Bilimleri

olmak üzere 3 farklı alan vardır.

YÖKDİL SINAVINDA KAÇ SORU VARDIR?

YÖKDİL Sınavında adaylara toplamda 80 soru sorulmaktadır. Sorular 5 şıklı çoktan seçmelidir.

YÖKDİL SINAV SÜRESİ KAÇ DAKİKADIR?

YÖKDİL Sınav süresi 180 dakika olarak belirlenmiştir.

YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA İÇİN YÖKDİL’DEN KAÇ ALMAK GEREKİYOR?

Yüksek lisans ve doktora için alınması gereken minimum puanı YÖK, üniversitelere bırakmıştır. Buna göre başvurduğunuz okula göre almanız gereken puan değişiklik gösterebilir.

YÖKDİL SINAVINA GİRMEK İÇİN YABANCI DİL SEVİYENİZ NE OLMALIDIR?

YÖKDİL sınavında öğrencilerin genel olarak başarılı sayılan bir not alabilmesi için tavsiye edilen dil seviyesinin minimum intermediate olması tavsiye edilir. Siz de YÖKDİL sınavı için uygun seviyeye gelmek için YÖKDİL kursumuzu tercih edebilir ya da genel ingilizce kursları sayfamıza göz atabilirsiniz.

YÖKDİL KURSU ÜCRETİ 2020

YÖKDİL Kursu eğtiminde English Council, modern eğitim tekniklerini tüm seviyelerdeki öğrenciler için uyguluyor. Bununla birlikte YÖKDİL kursu için sunulan uygun fiyatlar ve kampanyalar ile de aradığınız YÖKDİL kursu hizmetini çok daha rahat bulabilirsiniz.

Siz de hemen YÖKDİL Kursu ücretleri ve eğitim içeriğinde daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Önceki

YDS Kursu

Sonraki

TOEIC Kursu

Online Bilgi Talep Formu

3. Kişi ve kurumlarla paylaşılmamak kaydıyla, üyelik sözleşmesini kabul ediyor ve yukarıda belirttiğim iletişim kanallarından bana ulaşılmasına izin veriyorum. Kurumunuzdan tarafıma yapılacak reklam, promosyon ve çeşitli kampanyalar dahil olmak üzere her türlü bilgilendirme amacıyla kullanılmasına muvafakat ettiğimi bildiririm.